Je nutné kromě kojení dávat dítěti navíc čaj? Nebo je to mýtus?
Záleží na věku miminka, okolnostech i jestli je kojené, nebo krmené UM.
Kojenec plně kojený ve věku do 6 měsíců, by měl být plně saturován nabídkou maminky, která i v nejteplejších obdobích léta dokáže pokrýt jeho potřeby.
Starší, plně kojený kojenec (od 6 měs.), který už ochutnal první příkrmy, může v nepřítomnosti maminky dostat vhodným způsobem (nádoba určená pro pití – upravený kelímek, pítko, savička) převařenou kojeneckou vodu pokojové teploty.
Raději maminkám doporučuji kojeneckou vodu, která má nižší obsah minerálních látek, s převařením alespoň do 10 měsíce dítěte, aby se eliminovaly všechny potenciální choroboplodné zárodky.
Nekojenému miminku do 6 měsíců nabízíme v lahvičce později ve vhodné nádobě, též převařenou kojeneckou vodu pokojové teploty.
Pokud jde o čaje, z dlouhodobého hlediska a jakéhosi stravovacího „programování“ doporučuji kojeneckou vodu, věřím, že je v zájmu dítěte, aby si do budoucna fixovalo, že když je žízeň, první, co je po ruce, je voda, žádné ochucené, sladké, či jinak upravované nápoje.
Připouštím dětský čaj, nebo ředěnou ovocnou šťávu k jídlu, když je dítě již ve fázi příkrmů, nebo z terapeutického hlediska vhodné bylinné čaje, pokud pediatr nic nenamítá.
Přední a zadní mléko
To je věčná otázka, mateřské mléko se během kojení mění ve své kvalitě, na začátku po přisátí, kdy se spouštěcí reflex stimuluje, dochází k vyprazdňování MM, které obsahuje méně mléčných tukových buněk, které ještě ulpívají na stěnách mléčných žláz, během kojení, kdy se prsní tkáň zahřívá, prokrvuje, dochází k postupnému uvolňování těchto mléčných tukových buněk a mléko houstne a stává se krémovitější a tučnější.
Jednoduchou, nepoetickou, ale dobře představitelnou analogií, může být voda tekoucí z kohoutku pro horkou vodu, i ta potřebuje malou chvíli k tomu, aby se soustava prohřála a spustila vodu horkou. Z toho i vyplývá, že MM je jen jedno, jen se v průběhu kojení částečně mění jeho kvalita.
Potřebuje kojící žena v letním období zvýšený příjem tekutin?
Jaké tekutiny by měla pít a které ne?
Kojící žena obecně potřebuje zvýšené množství pitného režimu 2-3l /24h, záleží i na tělesné hmotnosti,
Učím maminky, aby si prostě zvykly obklopovat se vodou, kdekoliv se pohybují, sedí, během kojení…, požádat své okolí, aby jim připomínalo, že mají pít.
V podmínkách, kdy se žena navíc potí, vydýchává vlhkost, pohybuje se, může velmi snadno sklouznout do počáteční dehydratace, nezapomeňme, že žízeň je krajní upozornění organizmu, že mu chybí tekutiny.
V horkých teplotách je třeba pitný režim opravdu hlídat a zvýšit na 3-3,5l/24h. Nejvhodnější je nesycená mírně mineralizovaná voda pokojové teploty, nápoje ze zředěných ovocných šťáv/džusů, voda s okurkou, melounem, jablky, s příměsí bylin máty, meduňky, bazalky, podle chuti v mírném množství, chlazené ovocné čaje.
Na rozvoji dehydratace může působit například kofein, který je obsažený v kávě, čaji i mnohých bezpečně se tvářícími nápoji, dále potraviny s vysokým obsahem soli. Ukazuje se, že i vysoce proteinové potraviny mohou vést k dehydrataci.
Jaké potraviny v letních měsících konzumovat, které zvyšují přirozeně laktaci?
Obecně platí, dobře stravitelné, lehké, šťavnaté, přirozeně sladké, nenadýmavé, nealergizující, vyzkoušené…
Letní jídelníček můžeme obohatit o chlazené kojící čaje, Caro – kávovinový nápoj z ječmene, čerstvé saláty z plodu fenyklu, citronu a mrkví, smoothie z čerstvého ovoce, i ze zakysaných mléčných výrobků, mléko z ječných vloček s ovocem, v malém množství i nealkoholické pivo Birell – obsahuje ječmen, necháme zvětrat, aby nenadýmal.
Jak často v létě dítě kojit (jak na případný deficit mléka, jak zvýšit laktaci…)
Je-li miminko fyziologické a prospívající, pak vždy, kdy si řekne. V horkých dnech i nocích mohou mít maminky pocit, že se kojení odehrává prakticky neustále, že se dítě uklidní pouze u prsu, miminko ještě neumí regulovat svou tělesnou teplotu, jak snadno se podchladí, tak se i snadno přehřeje, během kojení tedy volíme místo i polohu, (pozor na průvan a klimatizaci), ve které dítě příliš nezahříváme, miminko může být pouze v plence a po ruce nějaká lehká přikrývka, je-li třeba.
Je-li třeba, povzbudit laktaci:
More milk kapsle s bylinnými výtažky od Motherlove, se kterými léta pracuji a mám velmi dobrou odezvu. www.mamilla.cz, sleva 10%, objednávací kód: Simona
Homeopatický preparát Ricinus Communis 5CH,
Upravit výživu, dostatečný pitný režim, vhodná strava a odpočinek…