Ať už se vaše miminko rozhodne ukončit kojení v několika měsících nebo až 3 letech, ve všech případech nám obvykle nezbývá, než to přijmout jako fakt, se kterým se musíme postupně vyrovnat.
Část 1. Samoodstav miminka
Pokud je to velmi brzy, určitě všemi dostupnými prostředky zkoušejte nápravu.
🧩 Zkuste odhalit příčinu odmítání, vědomě zapojte intuici, pozorování a zpětné hodnocení chování miminka, (očkování, nemoc, změna prostředí, rodinné trable, váš pitný režim, vaši zdravotní kondici – nástup menstruace, antikoncepce, ATB…
🧩 Oslovte laktační poradkyni.
🧩 Stimulujte vhodnými prostředky laktaci (kojící čaje, byliny – More milk od Motherlove, péče, nahřívání a stimulace prsů),
🧩 Dokrmujte miminko cévkou po prsu, nebo suplementorem (Medela)
🧩 Udržujte laktaci odsáváním, pokud je to možné,
🧩 Pokud miminko kojení odmítá, zvolte láhev, na kterou si postupně zvykne a bude jí v klidu přijímat, starší dítě z hrnečku.
🧩 Krmte miminko mlékem, které doporučí váš pediatr.
🧩 Je jasné, že kojení je z velké části tulení, mazlení, komunikace, odpočinek… Z toho samozřejmě vyplývá, že miminku dopřáváme chování a muchlování, co hrdlo ráčí🤗
Část 2. Kojení a dokrm UM současně
K pravidelnému dokrmování saháme tehdy, když jednoduše není dostatek mateřského mléka trvale, ale miminko vás neodmítá, zvládá přecházet od prsa k lahvi, aniž by bylo zmatené. (Nebudu zastírat, že to pravděpodobně povede k silnějšímu návyku na láhev)
💧 Někdy to miminko potřebuje jen v určitých denních či nočních dobách, jindy je to nevyhnutelné po každém kojení, které nebylo dostatečné.
💉 Výjimečně k dokrmu UM, nebo odsátým MM, přistupujeme tehdy, když je potřeba podstoupit operační zákrok s anestezií, nebo užívat dočasně látky, či léky, které se s kojením vylučují. V těchto případech je nutné laktaci udržovat odsáváním a mléko likvidovat. Po krátké celkové anestezii, se doporučuje 2 až 6 dávek odsátého mléka vylít. Poraďte se s anesteziologem, který rozhodne podle množství a délky anestezie. Pro tyto případy je rozumné dopředu mateřské mléko shromažďovat – odsávat s předstihem, pokud je to vůbec možné.
Část 3. Plánované, pozvolné odstavení miminka
Ať už se maminka chystá do práce, musí nastoupit nějakou léčbu, nebo její celková kondice je setrvale nevyhovující, je pouze na ní, kdy, jak a na základě čeho se rozhodne.
Postup pro ukončení kojení, by měl být velmi pozvolný, maximálně citlivý a dobře rozmyšlený, aby se předešlo zmatení a velkému neporozumění miminka. Vždy učím maminky, že ve všem co chtějí vůči svému dítěti prosadit, musí začínat od jich samých, být opravdu interně přesvědčené, že konají správně, jenom tehdy si své rozhodnutí ustojí i ve stavu velké únavy, nerozhodnosti i odporu a nepochopení dítěte, často i rodiny a okolí.
Co je důležité?
🍀 Čas, trpělivost, vytrvalost, rozhodnost, pochopení i slitování,
🍀 Naplánovat situace, které směřují ke kojení, tak abychom mohly nabídnout náhradní program, činnost, oblíbenou hračku, pozornost, nebo případně jiný druh potraviny u starších dětí,
🍀 Oddalovat, nebo zkracovat kojení samotné,
🍀 V obvyklém čase na kojení odvádět pozornost na něco jiného, procházku, návštěvu, kolektiv dětí…,
🍀 Záměrně se vyhýbat místům, kde se obvykle dítě kojilo, pokud se nepovede, dítě se odradit již pravděpodobně nepodaří,
🍀 Péče jiného člena rodiny, který zaujme, nabídne zábavu, či potravu, prostě rozptýlí a odvede pozornost,
🍀 Nebýt frustrovaná, neznevažovat své úsilí, být na sebe hodná, je to proces, někdy hodně náročný a srdceryvný.
Jak na to?
🐞 Vyhodnoťte kojení, které je pro dítě nejméně podstatné, a vaše prsa nejprázdnější, tímto kojením začněte s odbouráním, jako prvního.
🐞 Do úlevy odsajte prsa pokud je cítíte napjatá, do 2-3 dní, by se tvorba MM měla postupně redukovat.
🐞 Velmi citlivě a pomalu pokračujte s odbouráváním dalšího kojení, zůstávají tak kojení, která jsou pro dítě strategická, noční, večerní a ranní.
🐞 Mějte vždy připravenou náhražku v podobě jídla či pití, nebo lahví s mlékem, podle věku, schopností a potřebách dítěte.
🐞 Odbourání nočního a večerního kojení je asi nejsložitější a patřičně vás prověří.
Část 4. Akutní, vynucené odstavení miminka
Někdy je nevyhnutelné odstavit miminko odkojení ve velmi krátkém čase, tak se snažte postupovat, jak nejlépe umíte a dokážete:
Laktační liga radí:
🍼 Pokud máte na ukončení jen 5 dní a kojila jste 10x denně, nahraďte 2 kojení denně lahví.
🍼 Pokud máte pouze 2 dny, vynechejte první den každé druhé kojení a druhý den vynechejte zbytek.
🍼 Miminko se bude krmit v podobné frekvenci lahvičkou jako kojení, starší dítě si poradí s oblíbenou potravinou.
Péče o prsa:
💦 Nalitá prsa před odsáváním prohřát, vždy jemně promasírovat, do úlevy odsát, je-li třeba, přiložit chladivý obklad, ideálně tvaroh na kůži, na to igelit a na to studenou modrou plenu.
💦 Pravidelně prsa kontrolovat, aby se předešlo zánětu mléčné žlázy.
💦 Při potížích, bolestech, napětí v prsou i po ošetření můžete užít jednu tabletu Paralenu.
💦 Léky k zástavě laktace – po dohodě s lékařem.