Proč může být kojení na začátku tak složité

kojení

Proč může být kojení na začátku tak složité, aneb stručný manuál do porodnice

Miminko

Vše, co v průběhu, a hlavně ke konci svého pobytu v děloze trénovalo, lze venku uplatnit jen s velkou podporou, která musí být správná. Mluvím o sání palečku, či jiného prstíčku za bdění i spánku v prenatálním věku.

Jaké návyky si plod fixoval?
Paleček je pěkně dlouhý, pevný, má definovanou formu, dosahá až na kořen jazyka do oblasti horního klenutého patra, kde tvrdé přechází v měkké.
Během sání, byl plod odměňován nepřerušeným a relativně vydatným proudem plodové vody, která mu chutnala, protože mimo jiné obsahovala i kyselinu mléčnou.
Děloha těsně obklopovala celé tělíčko, přidržovala pěstičku s palečkem v pusince, takže se z pusinky paleček jen tak snadno nevysunul.
To vše za doprovodu tělesné zvukové symfonie maminky, v ideální teplotě, hebkém lůnu, příjemném pohupování, kde nikdo nic netlačí, neomezuje, neusměrňuje, nepřerušuje, nevnucuje, nezakazuje, neodpírá, nezasahuje a hlavně nesleduje čas.

Maminka

Většinou si představuje kojení jako naprosto přirozenou věc, která přijde sama, nebude bolet ani trápit, bude to jako na obrázcích z hezkých časopisů. Z našich životů se však bohužel vytrácí přirozená kontinuita předávání si takto přirozených věcí po ženské linii, generace našich maminek byla velmi omezována, a tlačena do schémat, která kojení většinou utlumovala. Komunita velkých pospolitých rodin, kde se předávaly praxí ověřené informace, už existují jen v románech.

A hlavně nás podprahově již od malička masírují všudypřítomné reklamy v podobě panenek s dudlíkem, lahvičkou, později časopisy, sociální sítě, podbízivé letáky všeho druhu a ujišťují nás, jak je správné krmit lahví, jaká jsou ta nejlepší mléka, skoro vhodnější než mateřské, jaký získáme pocit jistoty, a další pokusy většinou skrytých loby v tomto oboru.
Myslím si, že příprava ke kojení musí předcházet porodu, tak jako příprava k porodu samotnému. Takže to vezmeme pěkně po pořádku…

První přisátí k prsu – porodní sál

Fyziologický novorozenec po narození má přibližně po 5-15 minutách snahu se přisát k prsu, záleží na tom, jak přicházel na svět, jak dlouhou dobu potřebuje na rychlou adaptaci, rozdýchání, a přijetí faktu, že to už zpátky nepůjde a bude muset akceptovat náš svět, jako nové místo k životu.

Když je pro miminko vše, jak má být, tzn., že je na těle maminky, zahřáté, obklopené laskavou náručí, vnímá všemi smysly svou maminku zvenku, začne manifestovat zájem o přisátí. Ne nadarmo se pigmentace dvorců a bradavky ztmaví – pro miminko je to čitelné, jako terč, malé výrůstky, připomínající bradavičky na dvorcích, jsou minižlázky, které produkují látky, jež dítěti voní jako plodová voda, na kterou je zvyklé, bradavky poskromnu nabízí kapičky mleziva, které odchází většinou již před porodem, a jsou jakousi čichovou stopou, protože, jak jsem se již zmínila, v plodové vodě jsou známky kyseliny mléčné a dítě jde neomylně i po čichu.

Párminutové miminko se začne olizovat, vystrkovat jazýček, mlaskat, bloudit očičkama, jako by hledalo, pokud se jeho pusinky něco dotkne, má snahu se přisát. To je ten ideální moment, kdy je dítě nejlépe predisponované k prvnímu přiložení, do té doby samozřejmě v blízkosti prsa leží.

Pak už jen zkušená PA nebo DS jemně napomůže, aby se dílo zdařilo a miminko poprvé dosáhlo svého. Ale ejhle, není to jako v té děloze, bradavka vypadává, nejde nabrat, nelze jí udržet, nic neteče, první, čtvrtý, desátý pokus a nic, těžký život novorozence začíná!

Poloha maminky je většinou naprosto nevyhovující, a její nezkušenost a první setkání s kojením to jen podtrhuje.
Ano, to je první úskalí, se kterým se mnoho maminek potkává, chce to trpělivost, vytrvalost, důvěru v sama sebe i miminko, určitou dávku oboustranné šikovnosti, podmínky a moře správné podpory.

Takže, co si pohlídat už na PS i nadále samozřejmě:

Především netlačíme miminko do hlavičky (je to nejen nepříjemné, ale vyvoláme tím i obranný reflex, díky kterému se spíš dočkáme pevného stisku, než otevřené čelisti), naopak, dítě potřebuje vzpřímenou hlavičku až mírný záklon, aby mohlo dokořán otevřít čelistní kloub, také se mu lépe dýchá a polyká. Přidržujeme je tedy v horní části zad a jemně pod hlavičkou dlaní tak, aby mělo pohodlí, tělíčko je natočené přímo k vašemu tělu, hlavička v prodloužení zad, bez rotace.

Jeho pusinka je široce rozevřená a rty se ohrnují ven tak, aby bradavka i část dvorce vnikla do hloubky ústní dutiny. Pokud bychom se podívaly na průřez pusinky, jak a kde je uložená bradavka během sání, byly bychom překvapené.
Bradavka se v ideálním případě totiž opírá o horní patro v místě tzn. sacího bodu, tj. přechod tvrdého a měkkého patra, dítě dásněmi přitlačuje obvod dvorce, kde se nachází množství receptorů, které díky této stimulaci informují endokrinní systém maminky, aby se začalo spouštět mléko, to vše doplněné vydatným podtlakem, a masáží jazyka na spodní části dvorce a bradavky.
Je to malá věda, ale když se tyto zákonitosti pochopí včas, je velká pravděpodobnost, že si miminko bude fixovat správné informace a postupně se bude kojení zdokonalovat.

Na PS si polohu příliš vybírat nemůžete, po porodu ležíte se zvýšenými zády a snažíte se držet miminko v náručí, pokud je kojící polštář k dispozici, je dobré si jím vypodložit alespoň lokty. Obvykle je maminka hodně unavená a nemůže si pohodlně sednout.
V některých porodnicích pokládají maminku s miminkem na bok, pokud má maminka vytvarované bradavky a dítě má šanci se přisát, je to ideální stav.

V jakých polohách kojit novorozené miminko?

V nemocnici příliš velké pohodlí není, s tím se musíme smířit a vytvořit si ty nejlepší myslitelné podmínky

Poloha tanečníka:

Maminka sedí na křesle, nebo na posteli – je-li postel polohovatelná – prakticky vertikálně zvednutá záda postele a přizvednuté nohy v kolenou, kojící polštář, který si fixujete zády, si obmotáte kolem těla tak, aby miminko dosáhlo šikmé pozice s hlavičkou u prsa, zadeček níže. Miminko jakoby vložíte mezi polštář a vás, aby mělo pocit ukotvení, pohodlí. Dítě leží bokem, tzn. natočené k vašemu hrudníku, aby hlavička byla v prodloužení zádíček a nebyla rotovaná v krční páteři.

Jedna ruka přidržuje prs, který dítě saje a druhá paže fixuje miminko tak, aby nebalancovalo na polštáři, nebylo ani příliš přitlačené, nebo naopak neviselo na prsu. Dlaní jemně přitlačujete miminko mezi lopatkami a jeho hlavičku opíráte o pár prstů a polštář. Když se miminko správně přisaje, přizvednete si příslušné koleno pod hlavičkou dítěte tak, abyste si mohly opřít záda, narovnat se a veškerá tíha polštáře, vaší paže a miminka spočívala na koleni.

Poloha boční:

Maminka sedí na křesle, nebo na posteli – je-li postel polohovatelná – prakticky vertikálně zvednutá záda postele a přizvednuté nohy v kolenou, kojící polštář, který si fixujete zády musí být na úrovni vašeho zadečku, si obmotáte kolem těla tak, aby miminko dosáhlo šikmé pozice s hlavičkou u prsa, tělíčkem pod vaším podpažím a položenýma nožičkama, které se mohou libovolně protáhnout, Za vašimi zády běžný polštář tak, aby nepřekážel nožičkám dítěte.

Dítě leží natočené k vašemu boku, aby hlavička byla v prodloužení zádíček a nebyla rotovaná v krční páteři. Jedna ruka přidržuje prs, který dítě saje a druhá paže fixuje miminko tak, aby nebalancovalo na polštáři, nebylo ani příliš přitlačené, nebo naopak neviselo na prsu. Když se miminko správně přisaje, přizvednete si příslušné koleno pod hlavičkou dítěte tak, abyste si mohly opřít záda, narovnat se a veškerá tíha polštáře, vaší paže a miminka spočívala na koleni.

Poloha v leže:

Maminka leží na posteli na boku s polštářem pod hlavou a ramenem na matraci. Miminko leží bokem natočené k vám, s hlavičkou ve vašem podpaží, volnou horní rukou si dítě přivinete k prsu a podepřete mu zádíčka čímkoli, co je zafixuje v boční poloze.
Jemně přitlačujete miminko v úrovni zádíček, tak abyste nevyvolaly prohnutí zad. Jakkoliv je tato poloha pohodlná, přirozená a jednoduchá, předpokládá se, že technika přisátí je zvládnutá oboustranně. Pokud ne, je třeba počkat na vypilování techniky a pak si tuto polohu užívat, jak to jde.

Pokud není technika přisátí oboustranně ideální, je velká pravděpodobnost, že se miminko nepřisaje dobře, maminku to bude zraňovat, protože v této poloze není dostupná úplná kontrola a podpora miminka je nedostatečná. Nedoporučuji, když je nedostatečně formovaná bradavka, dítě má ustupující bradičku, zkrácenou uzdičku, slabý sací reflex, když je miminko velmi spavé, nebo pod vlivem novorozenecké žloutenky. Tehdy miminko u prsu pouze dudlá, nebo spí, maminka to nedokáže přesně vyhodnotit a po mnoha desítkách minut se zjistí, že dítě nic nesnědlo.

Poloha madony – hlavička dítěte na předloktí maminky:

I tato poloha je pro pokročilé a jen tehdy, je-li zřejmé, že miminko má pohodlí.
Předloktí nemá tu citlivost, jako vaše dlaň, hlavička miminka nemusí mít tu správnou očekávanou polohu a mírný záklon, předloktí může děti tlačit do zátylku, miminko se v zátylku potí, může klouzat vlastní rostoucí vahou níže a to časem může vyvolat nepříjemný tlak kolem krku dítěte, a věřte mi, je to nejčastější důvod problémů, když přijdu k staršímu 2-3 měsíčnímu miminku, které se nechce kojit více než jen pár minut, protože prostě nemá pohodlí. Tato poloha bude určitě vhodná mimo domov, kde trochu improvizujeme, ale v domácím pohodlí dopřejme sobě i miminku, co jde.

Proč začátek kojení může být bolestivý?

Většinou je to špatná technika přisátí – dítě nemá prs vložený do dutiny ústní hluboko a dudlá pouze bradavku.
Samozřejmě je třeba připustit, že prsa jsou přecitlivělá část těla a pravidelné, poměrně náruživé, několik desítek minut trvající tření drsným jazýčkem zanechá své stopy.

Co je třeba podniknout:

Zcela určitě docílit správného přisátí – zkontrolovat vyhrnuté rty ven, pootevřít opatrně pusinku malým jemným tlakem dolů, prstem na bradičku, v rytmu pohybu sání a docílit tím větší úhel v čelistním kloubu. Tehdy se bradavka s dvorcem posunou hlouběji do pusinky a jazyk přestane devastovat vaší nebohou bradavku.
Zkontrolovat, zda dítě příliš nesvíráte, netlačíte do hlavičky, nemá nepohodlí…
Pokud se nepovede přisátí na první dobrou, vsunout prst do koutku pusinky až mezi dásně dítěte, pak teprve bradavku bezpečně vyjmout.

Jak ošetřovat bradavky?

Na začátku určitě podpořit hojivým, přírodním preparátem, na trhu jich je hodně, dívejte se, že je organický, např. s lanolínem, levandulí, měsíčkem, heřmánkem atd., prostě zklidňujícím účinkem.
Já mám velmi dobrou a dlouholetou zkušenost s produkty Motherlove, v tomto případě s preparátem čistě organickým Nipple cream, Diaper balm, nebo Weleda.

Vyplatí se prsa po kojení chvíli větrat a nechat odpočinout bez utlačení v podprsence.

Může pomoci i hydrogelový obklad pro zklidnění a podpory hydratace a zvláčnění.

Po čase, když podráždění prsů pomine, je nejlépe udržovat bradavku a okolí pouhým mateřským mlékem, které necháte zaschnout. MM mléko má zázračné schopnosti, nejen nutriční, ale i protektivní a terapeutické.

Nalitá prsa – příprava prsů

Nalití prsů je častý fenomén doprovázející začátek kojení, obvykle 2-3 den po porodu.
Jde o zduření prsní tkáně, která je prosáklá, překrvená, napjatá, prsa jsou většinou tvrdá, bolestivá, horká a bradavka, která doteď měla nějaký tvar o něj prakticky přichází.
Pro miminko je takové prso jen těžko uchopitelné a pro maminku nepříjemné.

Co s tím – před kojením

V porodnici – horkou vodou ve sprše, nebo horkou mokrou plenou prsa prohřát alespoň pár minut a pak pečlivě a opět pár minut dlaněmi masírovat, do té doby, než ucítíte, že povoluje tuhost a zmírňuje se tlak.

Doma – nahřejete polštářky s výplní (pecky, rýže, zrno…), vložíte do podprsenky a pak masírujete.

Pro podporu zformování bradavky a spuštění mléka stimulujete obvod dvorců, přibližně 1 cm od úpatí bradavky, krouživým stiskem špičkou prstu, jako byste malovaly spirálku, objedete takto celý obvod dvorce 1-2 dokola.

Pak můžete odsát ručně pár kapek MM dvěma prsty – palec a ukazováček naproti sobě, jako byste vytvořily písmeno C, zatlačíte konečky těchto prstů do obvodu dvorce směrem do hrudníku a v protlačení podebírejte, až se začne uvolňovat MM.
Tehdy je prs připravený k nabídnutí miminku.

Po kojení

V porodnici – prsa zchladíte studenou mokrou plenou – několikaminutový zábal.

Doma – prsa můžete zchladit stejně, nebo použít tvarohový priessnitzův zábal (na postižené místo vrstvičku tvarohu, přes to vrstvu igelitu, a na to studený mokrý obklad), který působí terapeuticky při horkosti.

Někdy je třeba celý proces opakovat, než se tělo a jeho endokrinní systém stabilizuje.

Nejobvyklejší otázky:

Jak často mám kojit?

Ideálně na požádání miminka, když začne hledat, mlaskat, probudí se a dává najevo, že chce sát.
Pokud je však dítě nezralé, s nízkou porodní váhou, s větším poporodním úbytkem na váze, s novorozeneckou žloutenkou – taková miminka se ke krmení příliš nehlásí, pak je nutné je budit a kojit přibližně v intervalech 2-3 hodiny.

Co když mi miminko u prsu stále usíná?

Je třeba je budit, novorozené miminko nemá velkou výdrž, je naprosto normální, že během krmení několikrát usne. Miminko si přirozeně musí dělat kratší pauzy, aby se mohlo vydýchat – teprve se učí koordinovat sání, dýchání, polykání. U prsa se automaticky cítí jako děloze, cítí maminku, slyší její srdíčko, nahřívá se od ní, vnímá její pokožku… a to mu přirozeně navozuje i spánek. Takže je třeba budit, dítě aktivovat, pobízet, stimulovat. Většinou pomáhá škádlit prstem pod bradičkou, po tvářičce, za ouškem, nebo mu zahýbat prsem v ústech, když nic nepomáhá, odstavit jej a promasírovat tělíčko, vzít do náruče, prostě s ním hýbat. Někdy pomůže uvést ho do „krkací“ polohy.

Jak dlouho mám miminko kojit?

To je asi nejdiskutovanější dotaz a neexistuje přesná odpověď, je třeba přistupovat individuálně ke každému miminku.

Dle dítěte: Miminko předčasně narozené, nezralé, s nízkou porodní váhou, s větším poporodním úbytkem na váze, s novorozeneckou žloutenkou – taková miminka se krmí dle doporučení pediatra a obvykle je ordinován dokrm.
Čiperné miminko, pokud je správně přiložené k prsu tak, že mamince nezpůsobuje bolest a nezraňuje bradavky, může kojení trvat v prvních dnech života i 20–30 min i déle, pokud dítě během krmení usíná.
Postupně se starších novorozenců kojení prodlužuje třeba i na 40-50 minut (do tohoto času jsou zahrnuté pauzy na odpočinek a krátký mikro spánek, krkání) velmi záleží na temperamentu, rychlosti sání, šikovnosti a vitalitě miminka, i na uvolňování a množství MM.

Mám střídat prsa během jednoho kojení?

Na začátku, než se laktace plnohodnotně rozvine, tak určitě. Později se projeví, zda stačí množství MM z jednoho prsa, a následující kojení se odčerpá prso druhé.
Já osobně maminky učím, aby se řídily zkušeností a pocitem, pokud jsou obě prsa plná a dítěti stačí jen jedno, nevyprázdněné prso může do dalšího krmení počkat, ale bohužel se stává, že dojde k zatvrdlinám v prsu, retenci a postupně se může dostavit zánět mléčné žlázy.

Kolik má miminko během jednoho krmení vypít?

V prvních dnech po porodu se u zdravého fyziologického novorozence s běžnou porodní váhou obvykle očekává, že během každého kojení v den po porodu vysaje 5-10 ml, druhý den po porodu 10-20 ml, třetí den po porodu 20-30 ml, čtvrtý den po porodu 30-40 ml… Tento propočet je velmi zobecněný a je nutné vždy individuálně přihlížet ke každému novorozenci zvlášť.

Je nutné, aby si miminko vždy po krmení krklo?

Je to žádoucí, ale někdy se to nepodaří, pak je dobré miminko položit, trochu změnit jeho polohu a znova vyzkoušet v jiné krkací poloze. Pokud se ani tehdy nezadaří, nezbývá než miminko uložit do bezpečné, zvýšené polohy, mírně natočené na bok, aby se předešlo aspiraci ublinknutého mléka.

Mlezivo / zralé MM

Přibližně do třetího dne matka produkuje mlezivo neboli kolostrum, nažloutlá někdy téměř průhledná tekutina, obsahující nezbytné protilátky, které zajišťují pasivní imunitu, významné proteiny, růstové faktory, vitamíny…
Zralé MM je pokračováním kolostra s postupně se zvyšujícím množstvím tuků a všech nezbytných nutritivních složek.
Co je naprosto fascinující, že se v průběhu kojícího období, jak dítě zraje a dospívá se mění a přizpůsobuje jeho kvalita i kvantita.
Během kojení jde o poptávku a nabídku mezi matkou a dítětem. MM se umí přizpůsobit požadavkům nemocného dítěte, umí „retušovat“ nedokonalosti v jeho zdravotní kondici, umí léčit, nejen zahánět hlad.

Mám používat odsávačku MM?

K odsávání MM musí být důvod, takže pořizovat si ji, dle mého názoru je předčasné, v porodnici jí zapůjčí a během třídenního pobytu na šestinedělí se ukáže, zda bude nutná, či ne, pokud ano, lze ji koupit v každé lékárně.

Nejobvyklejší důvody použití odsávačky MM
Pro stimulaci laktace, pokud se miminko nepřisává,
pro úlevu prsů, pokud je MM významně více a dítě je najedené,
pro zajištění MM pro indisponované miminko, které musí být dokrmované,
pro nashromáždění MM za účelem plánované absence kojení (matka musí k lékaři…).

Čím lze stimulovat laktaci?

  • Pravidelné a správné kojení, noční kojení, střídání prsů během kojení,
  • kontakt s miminkem,
  • příprava prsů před kojením – prohřátí, masáž, stimulace dvorců
  • dostatečný odpočinek, nejen v noci,
  • mentální nastavení,
  • vhodná strava a pitný režim,
  • kojící čaje, byliny podporující kojení, Ajudvédský čaj Medhika,
  • homeopatie Ricinus Communis 5CH, preparáty More milk plus,
  • potraviny: masové vývary, ječmen (vločky, kroupy, Caro – kávovinový nápoj), chmel, zakysané mléčné výrobky.

Strava kojící maminky

S ohledem na to, že miminko poměrně citlivě reaguje na to, co maminka požila, je lépe na začátku přemýšlet o tom, co jíst a pít a co ne. Čím je potrava tekutější, tím dříve bude obsažena v MM.

Zjednodušeně platí, že spolehlivě tepelně upravené pokrmy, přirozeně sladké až neutrální chuti, nenadýmavé, nealergizující, nedráždivé, prohřívající, čerstvé, sezonní, lokální, budou ty lépe stravitelné pro matku i miminko. Dostatečný pitný režim.

ANO:
Ideální jsou dlouze tažené vývary, polévky, zakysané mléčné výrobky, obiloviny, ryby, libové maso, dušená nenadýmavá zelenina, za studena – listová zelenina, fenykl, špenát, mrkev, z ovoce – jablka, hrušky, švestky, banán.

NE:
Nedovařené maso, sushi, tatarák, paštiky, vnitřnosti, nepasterizované mléčné produkty, houby, větší množství ořechů, citrusové, exotické plody.

Samozřejmě se do jídelníčku postupně vrátí vše, co maminka dříve konzumovala, ale s mírou a pozvolna, aby byla zřetelná odezva od dítěte, že nemá potíže s trávením, vyrážkou, nadmutím…

Kojící polštář

Dle mého názoru je neodmyslitelnou pomůckou ke kojení, skýtá pohodlí mamince i miminku. Dítě, které nemá stabilní, zajištěnou polohu, kdy se cítí „uhnízděné“, vypodložené od hlavičky až po paty, obklopující maminku, ve zvýšené poloze, nebude v klidu sát, protože se neuvolní, pravděpodobně začne po chvíli protestovat, kroutit se, vzpínat a směřovat k ukončení krmení.

Polštář by měl být snadno tvarovatelný, lehký, povlak z bavlněného materiálu a pratelný, dostatečně velký, neklouzavý, výplň příjemná, vzdušná, ve které se dítě ani maminka nebudou přehřívat.

Ve své praxi jsem se seznámila, s výjimečným kojícím polštářem KojKoj.cz. Co je na něm tak mimořádného?
Jeho výplň je z jemně drcených pilin z borovice Zirbe, která roste pouze ve vysokých nadmořských výškách v Alpách a díky svým éterickým olejům dodává neobyčejné vlastnosti a účinky.
Podporuje relaxaci svalstva, má antibakteriální a bakteriostatické účinky, působí při astmatu, zvyšuje imunitu, odpuzuje hmyz a roztoče, a hlavně nádherně voní po lese, každé natřesení polštáře vás osvěží.
Z polštáře lze velmi snadno vyrobit hnízdečko, do kterého miminko naprosto přirozeně zapadne a ve zvýšené pozici po krmení může setrvat, trávit i usnout.

Máte-li před porodem, věnujte přípravě na kojení velkou pozornost – vyplatí se to! Prakticky vše má své řešení, jen se problém nesmí příliš protahovat, dítě si pak nebude fixovat špatné návyky a maminka posléze přicházet o MM.

Přeji všem budoucím i stávajícím maminkám hladké a radostné kojení, prosím, nepodceňujte nikdy potíže s kojením, neodkládejte možnost se poradit, volejte laktační poradkyni a bude-li třeba, pozvěte si jí na laktační poradnu.